lv | ru | ee

Kā pasargāt bērna redzi no ekrāna sliktās ietekmes?

Bērni skatās ar lielām acīmDigitalizācija ir neizbēgama. Pat, ja cenšamies ierobežot laiku, kas tiek pavadīts pie datora, telefona un citu digitālo iekārtu ekrāniem, bērni ar tehnoloģijām sastopas arvien biežāk- arī skolā, dažādos pulciņos. Aizliegt bērniem izmantot “gadžetus” pavisam nav risinājums. Šodien dators, planšete vai telefons vairs nav tikai nevajadzīga laika izšķiešana un izklaide. Mūsdienās tehnoloģijas pilda svarīgas sociālas un izglītojošās funkcijas- mācības attālināti, e-grāmatas, dažādi dizaina rīki un citas aktivitātes.

Nav noslēpums, ka stundām ilga skatīšanās ekrānā acīs rada digitālo stresu un var pasliktināt redzi ilgtermiņā. Arī zilajai gaismai, ko izstaro LED ekrāni, ir negatīva ietekme gan uz redzi, gan dabisko diennakts ritmu. Ko varam darīt, lai pasargātu redzi, vecākiem nekļūstot par “sliktajiem policistiem”?

Vingrinājumi acīm

Pētījumi rāda, ka pārtraukumi digitālo ierīču lietošanā palīdz uzlabot un trenēt redzi. Iemāciet bērniem praktizēt 20+20+20 minūšu spēli, kad vien iespējams!

Pēc katrām 20 pie datora, telefona, televizora vai planšetes pavadītām minūtēm, mudiniet bērnus (un protams arī sevi!) 20 sekundes paskatīties uz kaut ko, kas ir 20 metrus no jums.

Regulāras pārbaudes

Neraugoties uz redzes stāvokli, ikienam ieteicams vienu reizi gadā ieplānot vizīti pie acu ārsta. Tomēr, ja pamanāt, kabērns, skatoties ekrānā, bieži miedz acis vai sūdzas par miglainu redzi vai biežām galvassāpēm, pie optometrista jādodas cik ātri vien iespējams.

bērns skatās datorāVeselīgi ieradumi pirms miega

Ikvienam zināms speciālistu ieteikums- lai saglabātu veselīgu miega un diennakts ritmu, digitālās ierīces nevajadzētu lietot 2 stundas pirms miega. Piekritīsiet, tas nav vienkārši.

Kā tas būtu, ja katru vakaru vienā un tajā pašā laikā visa ģimene izslēgtu visus ekrānus? Šādi būtu iespējams nodrošināt ne vien katra ģimenes locekļa veselībai tik ļoti nepieciešamo pauzi no ekrāniem, interneta, čatošas un sociālajiem tīkliem, būtu sarūpēts tik ļoti vajadzīgais laiks visiem kopā, lai pārrunātu dienas notikumus, kopā palasītu grāmatu vai uzspēlētu kādu galda spēli.

Labais piemērs

Jāatceras, ka, lai kādus arī ierobežojumus tehnoloģiju lietošanā mēs neuzliktu saviem bērniem, tie nestrādās, ja mēs pieaugušie paši tiem nesekosim. Bērni neapzināti mācās no mums, tāpēc svarīgi ir rādīt piemēru darbos, ne tikai vārdos.

Dzīvesveids

Acu veselību ietekmē arī dzīvesveids. Piemēram, fiziskās aktivitātes un uzturs. Teiksiet, kāds sakars fizkultūrai ar redzi? Pavisam vienkārši- fizisko nodarbību laikā acis nav nekustīgi fiksētas vienā punktā noteiktā attālumā, tāpēc tās nav nav statiski noslogotas.

Arī vielmaiņas procesu uzlabošana sekmē acu veselību, jo veicina acu apasiņošanu. Lai uzņemtu acīm vajadzīgas uzturvielas, ieteicams bērna uzturā iekļaut:

  • zaļos lapu dārzeņus, piemēram, spinātus un kāpostus;
  • lasi, tunci un citas treknās zivis;
  • olas, riekstus, pupiņas un citus augu izcelsmes proteīna avotus;
  • apelsīnus un citus citrusaugļus vai to sulas;
  • ogas, piemēram mellenes.

Uzturs un uzturvielas

Rūpējoties par redzes veselību, mūsu uzdevums nodrošināt, lai bērna organisms saņem visas svarīgākās uzturvielas pietiekamā daudzumā- C, A, E vitamīnu, cinku, omega taukskābes, kā arī luteīnu, likopēnu, zeaksantīnu un citus.

Luteīnu un zeaksantīnu, tāpat kā E vitamīnu organisms nesintezē, tāpēc tā saturs bērna acs audos ir atkarīgs no uzņemtās pārtikas. Taču tāpat kā pieaugušiem, arī bērni ne vienmēr visas nepieciešamās uzturvielas ikdienā var uzņemt ar veselīgu un sabalansētu uzturu. Turklāt daudzi bērni pārtikas produktu ziņā ir izvēlīgi un ne vienmēr visam veselīgajam dod priekšroku. Šādos gadījumos lielisks palīgs būs kvalitatīvi uztura bagātinātāji.

Orthomol junior Vision- bērna redzes veselībai būtisku uzturvielu komplekss. Gardās košļājamās tabletes ar patīkamo melleņu-persiku garšu būs piemērotas bērniem no 4 gadu vecuma. Vitamīns A un cinks palīdzēs uzturēt normālu redzi, vitamīns C, E un cinks aizsargās šūnas no oksidatīvā stresa, vitamīns C veicinās normālu nervu sistēmas (tostarp redzes nerva) darbību. Orthomol junior Vision satur antocianīnus no melleņu ekstrakta, kā arī luteīnu un zeaksantīnu.

Mazākiem bērniem vecumā no 4-6 gadiem: viena košļājamā tablete dienā. Bērniem vecumā no 7-10 gadiem: 2 košļājamās tabletes dienā. Bet vecumā no 11 līdz 14 gadiem: 3 košļājamās tabletes dienā ēdienreizes laikā vai pēc tās.

Lieto droši – zobiem draudzīgs sastāvs!

 

Orthomol junior Vision