lv | ru | ee

Gremošanas sistēmas atveseļošana, kā sasniegt ilgtermiņa rezultātus?

Gremošanas sistēmas atveseļošanās nebūs dienu vai nedēļu, bet gan mēnešu un gadu jautājums. Pacietība, konsekvence un pakāpeniskas izmaiņas kā diētā, tā ikdienā palīdzēs sasniegt ilgtermiņa rezultātus. Ar ko sākt?

  • Samazini iekaisumu gremošanas sistēmā

Protams, gribētos, lai to varētu izdarīt ar vienu tableti no rīta un vienu vakarā. Tomēr iekaisuma mazināšanā visstiprākais ierocis ir sabalansēts uzturs. Tā pamatā ir augļi un dārzeņi, daudz šķiedrvielu un minimāla ēdiena apstrāde taukos. Jāsamazina tādu pārtikas produktu patēriņš, kuros ir daudz cukura, sāls, transtauku, rafinēto ogļhidrātu un pārtikas piedevu. Omega-3 taukskābēm ir iekaisuma mazinošs efekts, tāpēc ieteicams uzturā lietot zivis vai omega-3 taukskābes saturošus uztura bagātinātājus, piemēram Orthomol Junior Omega plus
Vēdera veselību palīdzēs atjaunot arī kumelītes, dilles, fenhelis, piparmētra, ingvers, kanēlis, ceļmallapas, lakrica, kurkuma un melnās ķimenes eļļa. 

  • Veido apzinātus ēšanas paradumus

Apzināta ēšana nozīmē fokusēties ne tikai uz to, ko liekam šķīvī, bet arī KĀ ēdam. Praktizējiet ēšanu pie galda, nolieciet malā ekrānus un grāmatas, ēdiet kopā ar draugiem un ģimeni! Iedrošiniet (ne komandējiet!) bērnus pamanīt ēdiena krāsu, struktūru, aromātu un garšu! Atcerieties, ka bērni neapzināti kopē pieaugušos, tāpēc ir svarīgi ne vien apzināti ēst, apzināti rādīt piemēru bet arī apzināti runāt par ēdienu. Ir viegli padoties aizņemtībai un nogurumam, atmest ar roku, ja neizdodas veselīgas, apzinātas maltītes noturēt katru dienu… Sāciet ar mazumiņu! Vismaz vienu apzinātu ēdienreizi nedēļā.

  • Meklē palīgus - izvērtē dažādu uztura bagātinātāju nepieciešamību

Lai pilnvertīgi stiprinātu veselību nepieciešams kvalitatīvs miegs, pietiekams ūdens patēriņš, un pilnvērtīgas uzturvielas.
Gremošanas traucējumu gadījumā nereti cieš arī miega ritms, tāpēc labs palīgs kā vēderam, tā miegam var būt melatonīns. Nomierinošas zāļu tējas kā kumelītes vai fenhelis arī var palīdzēt bērnam gulētiešanas laikā, turklāt tām ir arī pozitīva ietekme uz gremošanu. 

Ja gremošanas problēmas novērojamas ilgtermiņā, tad izcili palīgi būs A un D vitamīns, aminoskābes un visaptverošs multavitamīnu komplekss. Visi bērna gremošanas sistēmai nepieciešamie vitamīni atrodami Vācijas ražotāja Orthomol uztura bagātinātājos. Piemēram, Orthomol Junior c plus.

Diētas ar zemu kaloriju saturu, ko nereti iesaka gremošanas traucējumu gadījumos, var būt problemātiska kā bērniem, tā pieaugušajiem. Tās nereti noved pie neveselīgiem ēšanas paradumiem, un bērni var kļūt daudz izvēlīgāki ar ēšanu saistītos jautājumos. Tāpat klātesoša vienmēr ir trauksme. Ja bērnam tomēr nepieciešams ievērot specifisku, ierobežojošu diētu, vienmēr jāpārliecinās, ka uz galda atrodamas veselīgas alternatīvas, kas bērnam iet pie sirds. Tāpat jāizvērtē multivitamīnu un zivju eļļas lietošana, lai kompensētu to uzturvielu trūkumu, kuras ar uzturu uzņemt nav iespējams. 

  • Veicini gremošanas sistēmas darbību

Spēcināt gremošanu nozīmē optimizēt tajā ražoto enzīmu ražošanu, pārtikas kustību cauri gremošanas traktam un arī nervu sistēmas darbību. Tā kā ar apzinātiem ēšanas paradumiem dažkārt var nepietikt, ir vērtīgi pēc ēšanas ieplānot došanos pastaigā. Kustēšanās pati par sevi ir ĻOTI svarīga gremošanas stiprināšanas sastāvdaļa. Vēderam palīdzēt var arī papildus gremošanas enzīmu lietošana. Piemēram Orthomol Pro junior īpaši izvēlētu pienskābo baktēriju kompleksu kombinācijā ar C vitamīnu. Košļājamās tabletes lāča formā ar patīkamu zemeņu garšu. Parodukts satur 6 būtiskas labās bakterijas: Bifidobacterium longum, Bifidobacterium breve, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus casei, Lactococcus lactis, Streptococcus thermophilus, as palīdzēs uzturēt pareizu zarnu mikrofloru un rūpēsies arī par bērna imunitāti.

Atceries: kustēšanās pati par sevi ir ĻOTI svarīga gremošanas stiprināšanas sastāvdaļa.

  • Rūpējies par zarnu mikrofloru

Disbalanss zarnu mikrobiomā atstāj negatīvu ietekmi uz visu mūsu organismu. Jāatceras, ka pārspīlēti higiēnas paradumi mums nāk par sliktu ne labu. Bērnībā mēs probiotiskas iegūstam no zemes: spēlējoties ārā, rušinoties dārzā un arī apēdot kādu smilšanu burkānu. 
Ja mikrofloras disbalanss nav katastrofāls un nepieprasa tūlītēju ārstēšanu, varam palīdzēt zarnu mikrobiomam atjaunoties, lietojot probiotikas un prebiotikas, A un D vitamīnu. Zarnu mikrofloru pozitīvi ietekmē arī fermentētie produkti, šķiedrvielām bagātīgi augļi un dārzeņi, saknes un pākšaugi. 

!!! Ja ir aizdomas par patogēnajām baktērijām, zarnu parazītiem vai sēnīšu infekciju, obligāti jāvēršas pie ārsta.