lv | ru | ee

Vai tiešām labās baktērijas rada mūsos vēlmi vingrot?

Vai tiešām mūsu slinkumu baro baktērijas? Jebšu liek mūs mierā tikai tad, kad ir "pareizi" paēdis? Pētījumi ar pelēm liecina, ka zarnu mikrofloras kvalitāte būtiski ietekmē to, cik labi spējam sevi motivēt. It īpaši - kustēties un sportot.

Apgalvojums, ka labās baktērijas rada mūsos vēlmi vingrot, it nemaz nav pārspīlēts. Pētījumi Pensilvānijā patiešām apliecina, ka mūsu zarnas “sarunājas” ar mūsu smadzenēm, un veselīga zarnu mikroflora palīdz šo “dialogu” uzlabot.

Pētījums tika veikts ar pelēm, kurām bija brīva piekļuve skriešanas riteņiem. Tika novērots, ka dažas peles bija sportiski aktīvas, bet citas - neaktīvākas. Nekādu ģenētisko atšķirību zinātniekiem atrast neizdevās, tāpat arī atšķirības grauzēju vielmaiņā. Tikai tad, kad tika pārbaudīta pētījuma dalībnieču, garastīšu, zarnu mikroflora, atklājās pārsteidzoša aina.

Vēlmi mazāk kustēties izrādīja tās peles, kurām bija neveselīga, nelīdzsvarota zarnu mikroflora. Kas pētniekus pārsteidza vēl vairāk - ja slinkajām pelēm tika piedāvātas aktīvās grupas zarnu baktērijas, to vēlme pārvietoties ievērojami pieauga.

Labi, labi - par pelēm skaidrs…

Bet vai šis pētījums attiecas arī uz mums, cilvēkiem?

Pētnieki uzskata, ka ļoti līdzīgi mehānismi atrodami arī mūsu pašu, cilvēku, organismā. Turklāt, šādi pētījumi ļautu rast jaunas iespējas cilvēkiem efektīvāk un vienkāršāk piekopt veselīgāku dzīvesveidu. Kāpēc tā?

Atsevišķas zarnu baktērijas iesaistās mūsu vielmaiņas procesos un veicina dopamīna izdalīšanos. Noteiktu baktēriju celmu klātbūtne vai tieši otrādi - neesamība nosaka, vai sportošana izraisīs mūsos patīkamas sajūtas. Uzlabojot savu zarnu mikrofloru, mēs varam panākt, ka kustēšanās mums sniegs nevis galvassāpes, bet prieku, un tās lietas, kuras darām ar sajūsmu mums gribas tikai atkārtot un atkārtot.

Labās baktērijas varam uzņemt ar pareizu un sabalansētu uzturu. Te jāņem vērā, ka mūsdienu dzīves apstākļos bieži vien aizmirstam pilvērtīgi paēst. Tāpat reti ņemam vērā arī to, kā produktu apstrāde un uzglabāšana ietekmē ēdiena uzturvērtību.

Labs palīgs ikdienā var būt uztura bagātinātāji. Vācijas ražotājs Orthomol ir parūpējies, lai vajadzīgās baktērijas un uzturvielas varētu uzņemt gan tie, kuri vēlas atrast uzrāvienu sportam, gan tiem, kuri ar sportu nodarbojas ikdienā.