lv | ru | ee

Redzes veselībai nepieciešamās uzturvielas

Kā uzlabot acs veselību?

Lai gan risks saslimt ar kādu no acs slimībām zināmā mērā ir atkarīgs no tā, cik labi vai slikti gēni šajā ziņā ir pārmantoti, tomēr arī mēs paši varam rīkoties, lai acīm labu veselību saglabātu iespējami ilgāk. Būsim ļoti daudz izdarījuši jau ar to vien, ka piedāvāsim mūsu acīm tādu spa ēdienkarti, kurā tās bez grūtībām var iegūt visas tai nepieciešamās uzturvielas.

A vitamīns

A vitamīns ir būtisks atbalsts acu šūnām, kas uztver gaismu un ko pazīstam kā fotoreceptorus. Ja pietiekamā daudzumā netiek uzņemts A vitamīns, tad atkarībā no tā, cik liels ir tā deficīts, var parādīties gan nakts aklums, gan sausas acs sindroms un pat nopietnākas slimības. Patiesībā tieši A vitamīna deficīts ir viens no visizplatītākajiem akluma cēloņiem pasaulē.

Luteīns un zeaksantīns

Luteīns un zeaksantīns ir dzeltenie karotinoīdu antioksidanti, kas pazīstami kā makulas pigmenti. Tie koncentrējas šajā tīklenes centrālajā daļā, veidojot gaismas jutīgu šūnu slānis uz acs ābola aizmugurējās sienas. Luteīns un zeaksantīns darbojas kā dabisks saules aizsargkrēms. Tiek uzskatīts, ka to svarīgākā loma ir aizsargāt acis tieši pret kaitīgo zilo gaismu. Pētnieki secinājuši, ka, bagātīgi uzņemot luteīnu un zeaksantīnu, makulas deģenerācijas risks samazinās par 43%. Daudzi pētījumi liecina, ka luteīns un zeaksantīns samazina arī hronisku acu slimību risku.

Omega-3 taukskābe

Garo ķēžu omega-3 taukskābe DHA ir mūsu tīklenes būvmateriāls, līdz ar to palīdz tai veikt visus savus pienākumus. DHA ir svarīga loma arī smadzeņu un acu attīstībai zīdaiņa vecumā. Neuzņemot to pienācīgā daudzumā, var pasliktināties redze, īpaši jau bērniem. Pētījumi arī liecina, ka omega-3 piedevu lietošana trīs mēnešu garumā ievērojami samazina sausās acs sindromu, palielinot asaru šķidruma veidošanos.

Antioksidanti

Antioksidanti. Izklausās neticami, bet acīm antioksidantus vajag krietni vairāk nekā daudziem citiem orgāniem.

C vitamīns

C vitamīna koncentrācija acs šķidrumā (humors ir acs šķidrums, kas piepilda acs visattālāko daļu) ir augstāka nekā jebkurā citā ķermeņa šķidrumā. C vitamīna līmenis ūdens šķidrumā ir tieši proporcionāls tam, cik daudz mēs to uzņemam vai nu ar pārtiku vai lietojot uztura bagātinātājus. Novērojumi liecina, ka, uzņemot C vitamīnu kā uztura piedevu, pastāv daudz mazāka iespēja saslimt ar kataraktu. Ja C vitamīnu lieto kopā ar citām būtiskām uzturvielām, tas var palēnināt ar vecumu saistītas makulas deģenerācijas un redzes asuma zuduma progresēšanu.

E vitamīns

E vitamīns, kas pārstāv taukos šķīstošo antioksidantu grupu, aizsargā acs šūnas no nestabilām molekulām, ko sauc par brīvajiem radikāļiem, kas noārda veselos audus. Līdz ar to tas aizsargā taukskābes no kaitīgās oksidēšanās. Tā kā tīklenē ir augsta taukskābju koncentrācija, tad optimālai acu veselībai ir nepieciešama arī optimāls E vitamīna daudzums.

Cinks

Cinks veido daudzus būtiskus enzīmus, kas darbojas kā antioksidanti. Tas tīklenē piedalās arī vizuālo pigmentu veidošanā, tam ir arī būtiska nozīme A vitamīna nogādāšanā no aknām uz tīkleni, lai ražotu melanīnu, aizsargājošu pigmentu acīs. Redzes traucējumi, piemēram, slikta nakts redzamība un duļķaina katarakta, ir saistīti ar cinka deficītu. Vienā no pētījumiem gados vecāki cilvēkiem ar agrīnu makulas deģenerāciju saņēma cinka uztura bagātinātājus, un tika secināts, ka slimības attīstība viņiem palēninās.

Varš

Varš veselībai sniedz dažādus ieguvumus, tostarp uzlabo acu veselību un palīdz kavēt ar vecumu saistītas makulas deģenerācijas progresēšanu. Varš darbojas kā antioksidants, veicinot elastīgu saistaudu veidošanos pareizai acs struktūrai.

Kad jābūt īpaši uzmanīgiem?

Daudzi cilvēki pat nenojauš, ka viņiem ir sākusies ar vecumu saistītā makulas deģenerācija līdz brīdim, kad redze jau kļūst ļoti neskaidra. To, ka kaut kas nav labi, liecina fakts, ka vairs nav iespējams saskatīt smalkas detaļas vienalga, vai cilvēks skatās tuvumā vai tālumā. Taču pastāv agrīnas pazīmes, ko var pamanīt oftalmologs. Vizītēm pie speciālista jābūt regulārām, ja zināms, ka kādam ģimenē ir bijusi ar vecumu saistītā makulas deģenerācija, ja cilvēks smēķē, ja lieto uzturu ar augstu piesātināto tauku saturu (piemēram, ēd daudz gaļu, sviestu, sieru), ir liekais svars un augsts asinsspiediens.  Sirds slimības tāpat kā augsts holesterīna līmenis arī ir riska faktors, kas jāņem vērā. Diemžēl ar vecumu saistīto makulas deģenerāciju nevienā no tās formām nav iespējams izārstēt.  Taču pētījumi liecina, ka tās attīstību var aizkavēt, katru dienu lietojot acīm nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas.

Orthomol īpašās uzturvielu kombinācijas redzes veselībai

Uzturvielu ražotājs Orthomol* (Vācija) ir licis lietā brīnišķīgas uzturvielu īpašības un, domājot par mūsu redzes veselību, radījis divus augstvērtīgus produktus. Orthomol Vision acu veselībai būtiskas uzturvielas. Unikāls, īpaši sabalansēts uzturvielu kompleks ar vitamīnu A, B2, cinku un omega 3 taukskābi DHA, satur luteīnu un zeaksantīnu. Ieteicams arī šādās situācijās: nogurums acīs, datora lietošana ikdienā. Orthomol AMD extra uztura bagātinātājs ar dabīgu luteīnu un zeaksantīnu, satur redzei nozīmīgus vitamīnus E, C un mikroelementus cinku un varu.