lv | ru | ee

Kā pabarot smadzenes?

Kā pabarot smadzenes?

Uzturvielas smadzenēm- augļi, dārzeņiSmadzenes ir mūsu ķermeņa vadības centrs, kas atbildīgs par to, lai mūsu sirds pukstētu, plaušas elpotu, lai mēs kustētos, justu un domātu. Lai uzturētu smadzenes labākajā iespējamajā darba kārtībā, nepieciešams apgādāt tās ar uzturvielām. Pārtika, ko ēdam, palīdz uzturēt vai kavēt mūsu smadzeņu funkcijas, piemēram, atmiņu vai koncentrēšanos.

Kā veidot savu ikdienas ēdienkarti tā, lai smadzenes vienmēr būtu “paēdušas”? Kādas uzturvielas tām ir vissvarīgākās?

Treknas zivis

 • Smadzenēm svarīgo pārtikas produktu augšgalā noteikti ir zivis - lasis, forele, tuncis, siļķes un sardīnes. Tās ir bagātīgs Omega-3 taukskābju avots. Apmēram 60% smadzeņu sastāv no taukiem, un pusi no šiem taukiem veido tieši Omega-3 taukskābes.
  Smadzenes izmanto šīs taukskābes, lai veidotu smadzeņu un nervu šūnas, kā arī nodrošinātu spēju atcerēties un mācīties. Pietiekama Omega-3 taukskābju iekļaušana uzturā palīdz kā stabilizēt mūsu mentālo veselību, tā novērst novecošanās atstātās sekas uz atmiņu un citām mūsu smadzeņu funkcijām.

Mellenes

 • Mellenēm piemīt vairākas mūsu organismu stiprinošas īpašības. Mellenes ir brīnišķīgs antocianīna avots. Antocianīdam piemīt pretiekaisuma un antioksidējošs efekts. Tas palīdz pasargāt smadzenes no oksidatīvā stresa, iekaisuma un citiem faktoriem, ko izraisa novecošanās vai slimības.
  Daži no mellenēs atrodamajiem antioksidantiem palīdz stiprināt komunikāciju starp smadzeņu šūnām, kas palīdz uzlabot atmiņu un dažādus kognitīvos procesus kā bērniem, tā senioriem.

Brokoļi

 • Brokolis ir superdārzenis, kas satur spēcīgus augu valsts savienojumus, tai skaitā - antioksidantus. Brokoļos ir augsts K vitamīna saturs. Pareizi pagatavots, paprāvs brokolis var nodrošināt pat 100% no ieteicamās K vitamīna dienas devas. K vitamīnam ir liela nozīme atmiņas un kognitivo spēju nodrošināšanā. Tas palīdz pasargāt smadzeņu šūnas no iespējamajiem bojājumiem.

Ķirbju sēklas

 • Ķirbju sēklās ir augsts antioksidantu saturs, kas palīdz pasargāt smadzenes un ķermeni no brīvo radikāļu kaitīgās ietekmes. Ķirbju sēklas ir arī lielisks magnija, dzelzs, cinka un vara avots. Hronisks šo mikrouzturvielu deficīts var izraisīt migrēnas, depresiju un dažādas neiroloģiskas saslimšanas. To klātbūtne organismā ir svarīga, lai nodrošinātu dažādas nervu un smadzeņu funkcijas.

Rieksti

 • Zinātne rāda, ka riekstu iekļaušana uzturā palīdz sirds veselībai. Veselīga sirds un asinsvadi palīdz nodrošināt arī veselīgu smadzeņu darbību. Kādā ilgstošā pētījumā tika novērtos, ka senioriem, kas maltītēs regulāri iekļāva riekstus, bija skaidrāka atmiņa, kā tiem, kas riekstus ēda reti vai nemaz. Tas saistīts ar to, ka rieksti satur smadzenēm vajadzīgos, labos taukus, E vitamīnu un antioksidantus.

Apelsīni

 • Lai uzturētu optimālu C vitamīna līmeni, veselīgam cilvēkam ar vienu vidēji lielu apelsīnu dienā. C vitamīnam ir nozīmīga loma mūsu mentālo spēju saglabāšanā. Pētījumos pierādīts, ka pietiekams C vitamīna līmenis organismā palīdz uzlabot performanci uzdevumos, kuros nepieciešams pielietot koncentrēšanos, atmiņu un lēmumpieņemšanas spējas. C vitamīns ir spēcīgs antioksidants, kura spēkos ir pasargāt mūsu smadzenes no depresivitātes, trauksmes, šizofrēnijas un Alzheimera slimības. Augsts C vitamīna līmenis ir arī piparos, kiwi, tomātos un zemenēs.

Olas

 • Olas ir bagātas ar B6, B12 vitamīniem, kā arī holīnu. Holīns nepieciešams, lai ražotu neirotransmiteri acetilholīnu, kas palīdz smadzenēm regulēt garastāvokli un atmiņu. B12 vitamīns sintezē smadzenēm nepieciešamos ķīmiskos savienojumus un regulē cukura līmeni tajās. B grupas vitamīnu deficītam var būt saistība ar depresijas un demences simptomu attīstību.

Kurkuma

 • Kurkuma ir koši dzeltenā karija garšvielas sastāvdaļa, kurai ir pozitīva ietekme uz mūsu imūnsistēmu un smadzeņu darbību. Kurkumīns, kurkuma aktīvā viela, ir ļoti potents antioksidants un tam piemīt spēcīgas pretiekaisuma īpašības. Tas palīdz veicināt atmiņu (pat Altzheimera slimības gadījumā), atvieglo depresijas un trauksmes simptomus (stimulējot serotonīnu un dopomīnu), veido jaunas smadzeņu šūnas.

Kafija

 • Daudzi būs pārsteigti šajā sarakstā ieraudzīt kafiju, tomēr zinātniski pierādīts, ka kafijai jeb kafeīnam un antioksidantiem, ko tā satur, ir pozitīva ietekme uz smadzeņu veselību. Kafeīnam piemīt superspējas bloķēt adenozīnu, kas ķīmisko ziņnesi, kas padara mūs miegainus. Tā stimulē tādus mūsu labsajūtas neirotransmiterus kā dopamīnu. Rezultātā jūtamies možāki, prāts kļūst asāks, un ar lielāku skaidrību varam veikt dažādus ar koncentrēšanos saistītus uzdevumus.
  Tāpat kā kafeīnu, arī citas uzturvielas jāuzņem ar apdomu un balstoties uz mūsu individuālajām organisma spējām dažādus vitamīnus un minerālus uzņemt un absorbēt.

Zaļā tēja

 • Tāpat kā kafija, arī zaļā tēja var dot lielisku mundruma “spērienu” smadzenēm. Tāpat zaļās tējas sastāvā ir L-theanīns - aminoskābe, kas palīdz stimulēt GABA neirotransmitera aktivitāti, mazināt trauksmi un vairot mieru. Tā satur arī polifenolus un antioksidantus, kas palīdz pasargāt smadzenes no Alzheimera un Parkinsona slimības, uzlabojot atcerēšanās spējas.

Tumšā šokolāde

 • Tumšā šokolāde un nesaldināts, dabisks kakao ir smadzenēm svarīgo flavonoīdu, kafeīna un antioksidantu avots. Tumšajā šokolādē esošie flavonoīdi palīdz stiprināt smadzeņu daļas, kas atbildīgas par atmiņu, kā arī mazināt mentālo spēju samazināšanos, ko izraisa vecums.
  Pētījumi liecina, ka šokolādei ir arī pozitīva ietekme uz mūsu emocijām.

Lai arī cik uzmanīgi mēs neplānotu ikdienas maltītes, ne vienmēr smadzenēm nepieciešamās uzturvielas mums ir iespējams uzņemt pietiekamā daudzumā. Piemēram, lai sasniegtu ieteicamo holīna dienas devu, pieaugušajiem dienā būtu jāapēd 4-5 olas dzeltenumi. Arī bagātinot maltītes ar kariju, nevarēsim uzņemt vajadzīgo kurkumīna dienas devu. Karijā ir tikai 3-6% kurkumīna, un pētījumi rāda, ka efektīvā dienas deva ir 500 - 2000 mg.

Prāta darbībai, atmiņai un koncentrēšanās spējai labākās uzturvielas

Lielisks veids kā nodrošināt savas smadzenes ar VISĀM nepieciešamajām uzturvielām ir papildus uzturam ikdienā lietot kvalitatīvus uztura bagātinātājus.

Par to, lai būtu jālieto tikai viens vienīgs uzturvelu komplekss, ir parūpējies ražotājs Orthomol. Orthomol Mental satur VISAS veselīgai smadzeņu darbībai nepieciešamās uzturvielas tādās devās un kombinācijās, kas palīdz smadzenēm efektīvi strādāt  ne tikai ikdienā, bet arī augstas slodzes un stresa gadījumos.