lv | ru | ee

5 pazīmes, kas liecina par uzturvielu trūkumu

Mūsu organismam nepieciešams optimāls vitamīnu un minerālvielu līmenis. Ne vien tāpēc, lai izvadītu no organisma toksīnus un palīdzētu atlabt pēc saslimšanas, bet lai nodrošinātu dzīvībai nepieciešamos procesus: gremošanu, sirds un asinsvadu sistēmas darbību, vielmaiņu un kognitīvos procesus.

Mūsdienu steidzīgajā ritmā ikvienam dažkārt aizmirstas par pilnvērtīgām maltītēm. Un kuram gan ir laiks, izsekot līdzi, kādas uzturvielas un vitamīni uzņemti ar katru no tām? Lai gan pret ēdienu dažkārt izturamies pavirši, uzturvielu trūkums ietekmē visu mūsu dzīvi. Tie ne tikai izraisa fiziskās veselības pasliktināšanos, bet arī ietekmē mūsu spējas veidot attiecības un veikt darba pienākumus. Nogurusi sieviete, miega trucējumi, stress

Kā atpazīt, kad uzturvielu “baterijas” ir krietni patukšojušās?

Nogurums, miega traucejumi, nespeja tikt gala ar ikdienas slodzi

Par to, ka stresa sakrājies par daudz un dzīvē ar steigu kaut kas jāmaina, var signalizēt gan fiziskie, gan mentālie simptomi. B vitamīnu grupa palīdz uzturēt labu enerģijas līmeni un uzlabo kognitīvās spējas. Magnijs nepieciešams muskuļu un nervu darbībai. A, C, E vitamīns un selēns – uzticami palīgi cīņā ar šūnu bojājumiem, ko izraisa ikdienas stress.

Mutes veselības problēmas

A un D vitamīna deficīts var būt par iemeslu bojātai zobu emaljai. Smaganu asiņošana un lēnu brūču dzīšana var signalizēt par C vitamīna trūkumu. Zems B grupas vitamīinu līmenis var veicināt lūpu plaisāšanu un iekaisuma veidošanos mutes dobumā. 

Muskuļu krampji kājās

Bieži muskuļu krampji ikros, pēdās, kā arī durstošas sajūtas pirksgalos arī var liecināt par uzturvielu iztrūkumu. Magnija deficīts ir viens no visbiežāk sastopamajiem uzturvielu iztrūkumiem. Magnijs palīdz nodrošināt veselīgu nervu sistēmas darbību, muskuļu funkciju un relaksāciju. Arī nepietiekama kalcija uzsūkšanās var būt vainojama pie muskuļu saspringuma, un līdz ar to svarīgs ir arī kalcijs un D vitamīns. 

Trausli mati, nagi, sausa ādaTrausli mati, nagi, sausa āda

Sausa, niezoša āda bieži vien liek mums ķerties pie ādas mitrinātājiem un pretiekaisuma līdzekļiem, bet cēlonis var būt meklējams tieši uzturvielu deficītā. 

Piemēram, ūdenī šķīstošā B7 vitamīna jeb biotīna deficīts var būt par iemeslu nespodriem matiem un pat to izkrišanai. Biotīna trūkums var radīt arī iekaisīgu ādas stāvokli. Mūsu organisms nespēj uzglabāt biotīnu, tāpēc ir svarīgi vienmērīgi un regulāri to ķermenim piegādāt.

A vitamīna iztrūkums rada traucējumus veselīgās imūnreakcijās un var veidot iekaisīgas ādas reakcijas, piemēram, pūtītes. A vitamīna deficītam var būt raksturīga arī sausa, zvīņaina āda, kas stimulē priekšlaicīgu ādas novecošanos. Jaunākie pētījumi par D vitamīnu liecina, ka cilvēkiem ar ekzēmu bieži vien ir zems D vitamīna līmenis. Jo zemāka D vitamīna koncentrācija, jo izteiktāki var būt ekzēmas simptomi. 

Neparastas sajūtas rokās vai kājās

Kāju tirpšana un roku nejūtīgums ir paciešami un šķietami nenozīmīgi simptomi, bet laika gaitā var izraisīt nopietnas veselības problēmas. Arī šo simptomu pamatā var būt uzturvielu iztrūkums, piemēram, B12 vitamīna un B9 vitamīna jeb folāts. 

B grupas vitamīni atbild par pareizu nervu funkciju. Lielāks šo vitamīnu deficīta risks ir smēķētājiem, sievietēm un gados vecākiem cilvēkiem, kā arī vegāniem un veģetāriešiem. 

Kāpēc veidojas uzturvielu deficīts?

Viens no galvenajiem iemesliem uzturvielu trūkumam, protams, ir nepareiza ēdienkarte- daudz cukura, miltu un pārstrādātas pārtikas. Uzturvielu trūkumu var radīt arī zems kuņģa skābes līmenis vai zarnu darbības traucējumi, kas izraisa sliktu barības vielu uzsūkšanos. Līdzvainīgs var būt hronisks stress un augsts cukura līmenis.Krampji kājās, magnija trūkums

Ieteikumi

  • Lai arī kāds arī būtu noteicošais uzturvielu nepietiekamības iemesls, noteikti izslēdziet no diētas cukuru un samaziniet piena proteīna un lipekļa saturu ēdienreizēs!
  • Uzmanieties no fitātus saturošiem pārtikas produktiem, piemēram, graudiem, pākšaugiem un riekstiem! Fitīnskābes samazina mūsu organisma iespēju absorbēt cinku un dzelzi. Riekstu un sēklu mērcēšana un diedzēšana noņem fitīnskābes un uzlabo riekstos vai sēklās esošo uzturvielu biopieejamību.
  • Pievērsiet uzmanību arī savam stresa līmenim! Hronisks stress “apēd” mūsu uzturvielu rezerves.
  • Bagātiniet savu uzturu! Par pamatu maltītei izvēlieties augļus un dārzeņus visās varavīksnes krāsās! Apsveriet iespēju katru dienu ēst salātus! Tāpat noteikti izvēlieties bioloģiskos produktus, lai patērētu pārtiku ar visaugstāko uzturvērtību.
  • Papildiniet uzturu ar kvalitatīviem uztura bagātinātājiem, piemēram, Orthomol!