lv | ru | ee

11 būtiski vitamīni trauksmes mazināšanai

Stress eksāmenos- meitene pie gramatāmMūsu ķermenis strādā 24 stundas un bez brīvdienām. Bieži vien gribētos, lai mēs tā spētu arī paši - nenoguruši strādāt visu cauri diennakti, lai paveiktu visu, kas nepieciešams un iecerēts.

Nepārtrauktu “degvielas” piegādi savam organismam mēs nodrošinām ar uzturu. Ar ēdienu un dzērieniem uzņemtie vitamīni minerālvielas, tauki, cukuri un ogļhidrāti nodrošina visus mūsu izdzīvošanai nepieciešamos procesus. Ja ikdienā esam pakļauti trauksmei un stresam, nereti nokļūstam apburtajā lokā. Cenšoties apsteigt stresu, mēs izlaižam ēdienreizes vai grēkojam ar neveselīgu pārtiku. Kad mūsu organismam trūkst tam vajadzīgo uzturvielu, tas cieš no oksidatīvā stresa. Oksidatīvais stress vairo emocionālo trauksmi, un riņķis sākas no gala…

Mūsdienās par lieliksu atbalsta komandu kļuvuši pareizi sabalansēti un kvalitatīvi uztura bagātinātāji. Te jāatzīmē, ka uzturvielas un vitamīni vien stresu maģiski nesamazinās. Tomēr pētījumos pierādīts, ka mikro un makrouzturvielas vislabāk palīdz psihoemocionālā stāvokļa līdzvarošanā, ja:

  • piekopjam veselīgu dzīvesveidu;
  • ēdam pilnvērtīgi un sabalansēti;
  • izkopjam pašpalīdzības ieradumus;
  • apmeklējam terapiju un vajadzības gadījumā ārsta uzraudzībā lietojam zāles.

 

Kuriem vitamīniem ir visbūtiskākā loma trauksmes gadījumā?

C vitamīns

C vitamīna deficīts var izraisīt nogurumu, nomāktību, kā arī motorus un kognitīvus traucējumus. Tas ir viens no labākajiem kareivjiem pret trauksmi, jo kā antioksidants nodrošina līdzsvaru mūsu nervu sistēmā.

B grupas vitamīni

Veselīgu nervu sistēmu palīdz uzturēt arī B1 vitamīns jeb tiamīns. Savukārt B6 vitamīns jeb piridoksīns palīdz serotonīna un neirotransmiteru darbību trauksmes un depresijas gadījumā. Vitamīniem B9 (folijskābei) un B12 (kobalamīnam) organismā ir daudz pielietojumu, taču kopā šie supervitamīni palīdz ražot seretonīnu, kas svarīgs garastāvokļa regulēšanā. B3 vitamīns jeb niacīns mūsu organismā uzglabāts netiek, tāpēc liela daļa cilvēku cieš no tā deficīta. Tas palīdz uzturēt veselīgu nervu un gremošanas sistēmas darbību.

Magnijs

Magnijs atbalsta nervu un muskuļu darbību, kā arī nodrošina enerģijas ražošanu mūsu. Tam ir svarīga loma arī asinsspiediena regulēšanā un dažādu trauksmes izpausmju mazināšanā.

A vitamīns

Pētījumi rāda, ka trauksme bieži tiek novērota cilvēkiem ar izteiktu A vitamīna deficītu. A vitamīns ne tikai veicina mūsu labsajūtu, bet arī palīdz barot muskuļus un nervu sistēmu

D vitamīns

Arī D vitamīna līmenis ir cieši saistīts ar stresu un trauksmi. Tā kā ar pārtiku D vitamīnu uzņemt ir grūti, trauksmes gadījumā ieteicams pavadīt laiku saulē un svaigā gaisā.

E vitamīns

E vitamīns labi pazīstams kā skaistumkopšanas līdzeklis, kas atbalsta veselīgu ādu, matus un nagus. Izrādās, ka izsmelti E vitamīna krājumi var radīt emocionālas trauksmes sajūtu.

K vitamīns

Uzņemot K vitamīnu iespējams normalizēt gan cukura līmeni, gan veicināt vispārējo labsajūtu.

 

Kā uzņemt visus šos vitamīnus un minerālvielas, lai nebūtu jāpavada laiks kombinējot dažādus uztura bagātinātājus?

Par to, lai konkrētajā brīdī būtu pieejams atbilstošs uzturvielu komplekss, ir parūpējies uzturvielu ražotājs Orthomol (Vācija).Orthomol Mental sastāvs

Orthomol ir zinātniski pamatotas un ortomolekulārajā medicīnā balstītas uzturvielu kombinācijas dažādām dzīves situācijām.

Orthomol īpašās un bagātīgās devas spēj nodrošināt šūnas ar visām nepieciešamajām uzturvielām.

Orhomol Vital F/M

Būtiskas uzturvielas paaugstinātas slodzes apstākļos- stresa radīta uzturvielu zuduma kompensēšanai, līdzsvarotai nervu sistēmai. Satur enerģijas vielmaiņai un nervu sistēmai būtiskas uzturvielas kā magniju un vitamīnus B2, B6, B12, kas palīdz samazināt nogurumu un nespēku. Satur omega-3 taukskābes un kalciju. Ieteicams arī izdegšanas sindroma un hroniska noguruma situācijās.

Orthomol Mental

Būtiskas uzturvielas garīgo darbspēju atbalstam- satur smadzeņu darbībai, koncentrēšanās un atmiņas spējām nozīmīgas mikrouzturvielas: vitamīnus, mikroelementus, šūnu membrānām būtiskos fosfolipīdus, divdaivu ginka un zaļās tējas ekstraktu, resferatrolu saturošu vīnogu ekstraktu, omega-3 taukskābes, koenzīmu Q10, L-karnitīnu. 

 

Kad nepieciešama ārstēšana?

Ja trauksmes līmenis ikdienā ir tik augsts, ka traucē personīgām vai profesionālajām attiecībām, izraisa pastāvīgas miega problēmas vai kavē spēju koncentrēties, noteikti sazinies ar savu ģimenes ārstu. Ģimenes ārsts būs arī tā uzticības persona, kurš palīdzēs izvērtēt uzrura bagātinātāju nepieciešamību un to savienojamību ar uzturu un medikamentiem.