LV RU EN

Brīvie radikāļi un oksidatīvais
stress

Cilvēka organismā ik brīdi notiek miljoniem bioķīmisku reakciju. Normāli bioķīmisko reakciju “atkritumi” ir tā sauktie brīvie radikāļi. Tie ir oksidēšanās procesā radušies ķīmiski savienojumi, kas oksidē citas organismā esošās molekulas. Organismā ar šiem “atkritumiem” cīnās dabiskās antioksidatīvās aizsargsistēmas. Mazos daudzumos brīvie radikāļi organismā ir nepieciešami- tie stimulē dažādas bioķīmiskās norises, tomēr, ja to ir par daudz, tiek traucētas šūnu dabiskās funkcijas un rodas šūnu bojājumi. Stāvokli, kas brīvo radikālu organismā ir par daudz, sauc par oksidatīvo stresu. Oksidatīvais stress vūtībā ir stāvoklis, kad organisma paša antioksidatīvās sistēmas netiek galā ar pārmērīgo brīvo radikāļu daudzumu. Brīvajiem radikāļiem ir nepilnīga jonu čaula, tādēļ tas „zog” trūkstošos jonus no šūnām un gēniem, izraisot mutācijas, kas veicina dažādu slimību, tai skaitā vēža, veidošanos.

Ir viedoklis, ka gandrīz visu slimību pamatā ir oksidatīvais stress. Piemēram, klasiskajā medicīnā ir moderni cīnīties pret paaugstinātu holesterīna līmeni asinīs, tomēr holesterīns ir ļoti svarīga viela organismā, no tās, piemēram, veidojas daži hormoni. Bailēs no aterosklerozes, infarkta un citām slimībām, ir jācīnās pret oksidēto holesterīnu - holesterīnu, kas pakļauts oksidatīvām reakcijām situācijā, kad antioksidatīvās sistēmas nejaudā.

Tātad - brīvie radikāļi nav ne labi, ne ļauni, tie vienkārši visu laiku IR organismā. Svarīgs ir to līmenis un svarīgas ir organisma antioksidatīvās sistēmas.

Brīvo radikāļu līmeni paaugstina vides piesārņojums, “piesārņots” uzturs- ar vielām, kas nav dabiskas, psiholoģisks stress, aktīvs sports, grūtniecība. Ikvienas slimības laikā un atveseļošanās periodā brīvo radikāļu līmenis organismā ir paaugstināts.

Dabiskajām organisma antioksidatīvajām sistēmām, to darbības nodrošināšanai, ir nepiecieāmas mikrouzturvielas- vitamīni un mikroelementi. Vairāk par antioksidantiem šeit.

!!! Ikvienu slimību var aplūkot kā oksidatīvo stresu organismā, tādējādi veselības atjaunošanā būtisks faktors ir atjaunot organisma antioksidatīvās sistēmas. Antioksidatīvās sistēmas mazspējas (jeb oksidatīvā stresa, jeb slimību) pamatā ir mikrouzturvielu nepietiekamība organismā. Tātad veselības atjaunošanā un saglabāšanā ik dienas nepieciešmas nodrošināt sevi ar pietiekamu mikrouzturvielu daudzumu, kas, galvenokārt, atrodamas augu valstī- visā tajā, kas košās krāsās, augļu un ogu mizās.