LV RU EN

Slimības

!!! Ikvienu slimību var aplūkot kā oksidatīvo stresu organismā, tādējādi veselības atjaunošanā būtisks faktors ir atjaunot organisma antioksidatīvās sistēmas. Antioksidatīvās sistēmas mazspējas (jeb oksidatīvā stresa un slimību) pamatā ir mikrouzturvielu nepietiekamība organismā. Tātad veselības atjaunošanā un saglabāšanā ik dienas nepieciešmas nodrošināt sevi ar pietiekamu mikrouzturvielu daudzumu, kas, galvenokārt, atrodamas augu valstī- visā tajā, kas košās krāsās, augļu un ogu mizās.

!!! SĀKSIM AR DIĒTU

Deģeneratīvas locītavu slimības - artrozes.

Artroze nav tikai locītavu slimība, tā ir visa organisma slimība- saistaudu sistēmas vājums, kad tikai viens no simptomiem ir nepietiekama skrimšļa pamatsubstanču sintēze. Skrimslis neatjaunojas, ar laiku pievienojas iekaisīgās komponentes- sākas locītavu sāpes. Jāatceras, ka skrimšļi nav tikai lielajās locītavās- gūžās, ceļos uc., bet ikvienu mugurkaula skriemeli apņem skrimšļaudi (diska trūces bieži ir sekas skrimšļu “vājumam”).

Artrožu gadījumā terapijau jābūt kompleksai - vērstai ne tikai uz locītavu skrimšļa struktūru atjaunošanu. Ortomolekulārā terapija vērsta arī uz kaulu veselības saglabāšanu (osteoporozes mazināšanu), pret iekaisuma faktoriem, organisma antioksidatīvo sistēmu stimulēšanu.

!!! SĀKSIM AR DIĒTU

Veģetāriešiem reti novēro artrozes. Gaļa, kā zināms, ir omega-6 taukskābju avots, kas ir iekaisumu veiconošs avots. Savukārt omega-3 taukskābēm, ko uzņemam ar zivim, sēklām, eļļām, ir pretiekaisuma iedarbība. Savukārt omega-3 taukskābju vielmaiņai nepieciešams vitamīns E, C, B6, cinks.

Klīniskajos pētījumos ir pierādīts, ka glikozamīns pietiekamās devās veicina skrimšļaudu reģenerēšanos un mazina sāpes. Taču ortomolekulārās medicīnas speciālisti uzsver, ka glikozamīnu organismā obligāti jāuzņem kopā ar vairumu citu mikroelementu un uzturvielu, lai tas iesaistītos vielmaiņā un nodrošinātu ilgstošu artrīta simptomu mazināšanos. Glikozamīna vielmaiņai nepieciešams hondroitīns, hialuronskābe, acetilcisteīns (sēra saišu avots), molibdens un citas minerālvielas.

Ar ortomolekulārām uzturvielu kombinācijām un pareizu diētu var panāk lieliskus rezultātus- sāpes locītavās samazinās un dzīves kvalitāte uzlabojas.

Metabolais sindroms

Metabolais sindroms ir vielmaiņas traucējumi, kas izraisa abdominālu aptaukošanos (“ābolītis”) un palielina risku saslimt ar diabētu, sirds un asinsvadu slimībām. Sindroma veicinošie faktori ir nesabalansēts uzturs, stress, mazkustīgums, kā arī iedzimtība.

Interesanti, ka abdominālās aptaukošanās gadījumā organismā ir paaugstināts iekaisumu izraisošo faktoru līmenis, faktiski vēdera taukos nepārtraukti ir iekaisums (tātad- oksidatīvais stress). Ortomolekulārās medicīnas speciālisti ir pierādījuši, ka metabolā sindroma simptomus lielā daļā gadījumu ir iespējams uzlabot ar diētu, kurā galvenais uzsvars tiek likts uz veģetāru uzturu- augļiem un dārzeņiem, nodrošinot organismu ar pietiekamu mikrouztruvielu daudzumu. Mērķis ir atjaunot vājās organisma antioksidatīvās sistēmas (atceramies par hronisku iekaisumu vēdera taukaudos!) un nodrošināt pietiekamu mikrouzturvielu (vitamīnu, minerālvielu) līmeni. Pēdējais ir ļoti svarīgi, ja tiek lietotas zāles, piemēram, zāles holesterīna līmeņa samazināšanai, asinsspiediena korekcijai, pretdiabēta līdzekļi, asins reces mazināsānai un citi. Ikviena no šīm zālēm pastiprināti tērē organismā esošās mikrouzturvielas gan zālēm iesaistoties vielmaiņā, gan dzēšot zāļu vielmaiņas procesā izdalītos brīvos radikāļus. Zāļu terapijas efektivitāte atkarīga no pietiekama un sabalansēta mikrouzturvielu daudzuma organismā. Ortomolekulārās uzturvielu kombinācijas lieliski papildina klasisko terapiju.